
Източникът на замърсяването не е установен, като се смята, че е възможно да се дължи на отпадни води или на домашни или диви животни. Според експертите почивката край морето може премине без здравословни проблеми, ако се вземат всички мерки, за да се ограничат стомашно-чревните инфекции - най-простото е след игра с пясъка да се измият ръцете. Половината, а понякога и до 70% от хората със стомашно-чревни инфекции постъпват в инфекциозната клиника към УМБАЛ „Света Марина", тъй като лекарите рядко връщат някого. Препоръчително е пациентите първо да минат през преглед при джипи или ако се налага, през кабинета за неотложна медицинска помощ или спешното отделение.
Причината е, че инфекцията не винаги налага лечение в болница, а за да се определи това, трябва да се постави добра диагноза. Наистина ентероколитите са най-активни през летния сезон. За изминалата седмица с това заболяване в РИОКОЗ - Варна, са регистрирани 90 души. Заразяването става чрез контакт или чрез вирус. Но дори когато става въпрос за въздушно-капковия вариант на болестта, личната хигиена е от изключително значение.
Симптомите са стомашни болки, повръщане, разстройство или диария, висока температура. Децата реагират много по-бързо на обезводняването, отколкото възрастните. Постъпвайки в клиниката, лечението може да трае от три до седем дни, като средният престой е пет денонощия. Обикновено в тези случаи пациентът се чувства толкова зле, че е неспособен да приема нищо през устатата и всички лекарства, както и хидратацията се поемат посредством системи.