Пробиотиците понесоха още един удар в Европа
Новини
23/10/2010

 

Изображение: pilladvised

Пробиотиците понесоха още един удар в Европа

Източник: в-к "Сега", 22.10.2010 година
 

Един от най-перспективните сектори от хранителната индустрия - продуктите с пробиотици, беше разклатен от решение на европейската служба по безопасност на храните. Тези дни от институцията обявиха, че няма никаква научна основа зад широко рекламираните ползи от тези вещества за здравето. Становището засяга над 800 различни твърдения, включително най-разпространеното - че пробиотиците укрепват имунната система.

Панел от независими учени е заключил, че предоставените от индустрията доказателства в подкрепа на рекламите, че пробиотиците засилват защитите на организма и подобряват храносмилането, са или твърде общи, или невалидни. Отделно становище по адрес на 12 изследвания, предоставени от производителя на продукт, който претендира да лекува с пробиотици обикновена настинка, постановява, че и тук няма достатъчно адекватни доказателства.

Пазарът на продукти с пробиотици се разви толкова стихийно, че в резултат на натиск от потребителски организации ЕС се принуди да предприеме редица регулации през 2007 г. Целта им е да възпре производителите на храни да продават стоките си чрез реклами за здравните им ползи. В резултат държавите членки бяха задължени да информират за всякакви такива твърдения, срещани на местния им пазар.

Снимка: thehealingplate

До този момент агенцията по безопасност на храните е публикувала пет становища, все отрицателни. В някои европейски страни "Данон" - лидерът в този сектор, оттегли рекламите, с които представяше "Активия" и "Актимел" като усилващи имунната система и подобряващи храносмилането. Сега одобрение чака нова реклама на марката: че "мляко с пробиотика Lactobacillus casei намалява наличието на токсини в червата, свързвани със случаи на остра диария". Но между това и познатите до болка клипове има голяма разлика.

Пробиотиците са изключително перспективен сегмент от хранителната индустрия, тъй като носят голяма печалба срещу ниска инвестиция, а и позволяват на производителя да отличи продукта си в един доста пренаселен пазар. Някои продукти успяха да получат зелена светлина от агенцията, но те се отнасят до витамини и минерали, чието действие е отдавна известно - например влиянието на желязото за облекчаване.
Волуматик/Volumatic отпада, замества го Бейбихалер/ Babyhaler

Волуматик/Volumatic отпада, замества го Бейбихалер/ Babyhaler

Наставката Волуматик (Volumatic) за инхалиране на спрейните форми на лекарствата на ГлаксоСмитКлайн (Салбутамол, Вентолин, Бекотид, Беклофорте, Фликсотид...) се спира от производство и употреба в световен мащаб.

Ви-Дейлин е най-новият мултивитаминен сироп в аптеките у нас

Ви-Дейлин е най-новият мултивитаминен сироп в аптеките у нас

Ви-Дейлин може да намерите в Педиатрична аптека Ерудита

НОВО: Термометър за ухо Момерт

НОВО: Термометър за ухо Момерт

Инфрачервените термометри са бързи (мерят за около една секунда), освен това са неинвазивни (щадящи са) и са прости са употреба

Ацербин/Acerbin спрей - нов препарат за третиране на кожни охлузвания, малки ранички, изгаряния

Ацербин/Acerbin спрей - нов препарат за третиране на кожни охлузвания, малки ранички, изгаряния

Подходящ е за домашната аптечка и при излети навън

Еротон: Българският генерик на Виагра-та

Еротон: Българският генерик на Виагра-та

Фармацевтичната генерична компания "Актавис" регистрира и пусна на пазара генерично копие на Виагра-та. Името на лекарственият продукт е Еротон/ Eroton


Бюлетин
Запиши се
Условия за ползване
©2009 Педиатрична аптека Ерудита. Всички права запазени.