Наредба 28/ 2008 г. на МЗ бе обнародвана
Новини
23/12/2008

 

новата наредба ще накара хората у нас да измислят нови пируети, за да се сдобият с лекарства

 

в "държавен вестник", брой 21/ 23.12.2008 година бе публикувана наредба 28 на министерството на здравеопазването.

наредбата предвижда въвеждането на специален регистър на приетите и отпуснати в аптеката рецепти.

ако пациентът не представи рецепта за лекарства, които са регистрирани в република българия като "лекарствени продукти по лекарско предписание", няма да да му бъдат отпуснати.

рецептите, които лекарите издават, са четири вида: бяла рецепта, рецепта по нзок, зелена рецепта и жълта рецепта.

бялата рецепта (обикновената рецепта) се издава от лекаря с валидност до шест (6) месеца. тя може да бъде за еднократно или за многократно изпълнение. след отпускане на лекарствата, рецептата се подпечатва и подписва от магистър-фармацевта, който я е изпълнил, и се връща на приносителя.

рецептата по нзок е по специален формуляр на нзок и е с валидност един месец. от 1-ви април 2009 година рецептата по нзок ще бъде от три отрязъка - по един за месец. така тя става тримесечна. тя е в два екземпляра, като след отпускане на лекарствата, се подписва от приносителя. и двата екземпляра остават в аптеката за отчет пред рзок. 

жълтата и зелената рецепта са за изписване само и единствено на лекарства по приложение 2, съответно приложение 3, на закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите (зкнвп). те са с валидност от седем календарни дни, включително датата на изписване. издават се от лекаря в три екземпляра, като единият остава в него, а приносителят оставя другите два в аптеката за отчет пред районния център по здравеопазване. приносителят е задължен да се легитимира с лична карта, от която фармацевтът преписва единния граждански номер на приносителя на рецептата. лекарства по режима на зкнвп не се отпускат на лица под 18 годишна възраст.

на фармацевтите, които не спазват изискванията на наредба 28, ще се налагат административни санкции в размер от 5 до 15 хиляди лева.

без представяне на рецепти ще се отпускат лекарствата, регистрирани в република българия като "лекарствени продукти без лекарско предписание". за същите лекарства може да се прави и реклама - печатна, радио и телевизионна.

списък на лекарствените продукти без лекарско предписание можете да видите тук>>>

текста на наредба 28/2008 вижте в раздел библиотека > юридически

педиатрична аптека ерудита

 

-----------------------

ключови думи: фармацевти аптекари министерство на здравеопазването наредба за лекарства по рецепта и лекарства без рецепта бяла рецепта или зелена рецепта както и жълта рецепта валидност на рецептата еднократна рецепта многократна рецепта наредба 4 наредба №4 лекарско предписание лекарства по лекарско предписание лекарства без лекарско предписание лекарствени продукти закон за лекарствата и аптеките в хуманната медицина закон за наркотичните вещества и прекурсорите дрога изпълнителна агенция по лекарствата емил христов евгени желев народно събрание борислав китов антония първанова руденко йорданов държавни експерти

Проспан: нови доказателства за ефекта му като експекториращ агент

Проспан: нови доказателства за ефекта му като експекториращ агент

Имунофлуоресцентните методи доказаха интересен вътреклетъчен механизъм на препарата

Гиназол/Gynazol вагинален крем се появи отново на лекарствения пазар в България

Гиназол/Gynazol вагинален крем се появи отново на лекарствения пазар в България

Гинеколозите могат да го предписват отново, след кратко прекъзване от 3 месеца

Пфайзер България представи приоритетите си за сезона 2009/2010 година пред фармацевти от София

Пфайзер България представи приоритетите си за сезона 2009/2010 година пред фармацевти от София

В научната среща изложения направиха проф. Генка Петрова, заместник ректор на Медицинския университет и ст.ас. Асена Стоименова, Председател на комисията по качеството при Българския фармацевтичен съюз

Бананите

Бананите

Може и да е учудващо, но бананът е трева!

Пълен списък на монопрепаратите на Боарон вече и на сайта на Ерудита

Пълен списък на монопрепаратите на Боарон вече и на сайта на Ерудита

В азбучен ред са посочени всикчи монопрепарати, като са дадени и възможните разреждания (потенции), в които се произвеждат!


Бюлетин
Запиши се
Условия за ползване
©2009 Педиатрична аптека Ерудита. Всички права запазени.